Hijyenik Ortamların Havalandırma
Problemlerine Olağanüstü Çözümler


BES Hijyen Klima Santralleri hassas ve steril şartlar gerektiren; ameliyathane, gıda, ilaç ve kimya endüstrileri, hava savunma, uzay ve havacılık endüstrileri ile buna benzer steril uygulamaların yapıldığı hijyen koşullarının gerekli olduğu tesislerin tamamında kullanılmaktadırlar.

Dünya sağlık örgütü ve diğer devletlerin oluşturduğu ameliyathane hijyen sistemleri çok sıkı tebligatlardan oluşmaktadır. Buna rağmen, bu işin en önde gelen ülkelerinde bile ( ABD, Almanya ) ameliyat sırasında kapılan mikroorganizmalar ve enfeksiyonlardan dolayı hastalar ölmektedirler. Resmi rakamlara göre ABD’de yılda 68-80 bin, tüm dünyada da yılda en az 2 milyon insanın hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

Hastanelerin, yoğun bakım ünitelerinin veya hijyen gerektiren ortamların havalandırılması için gerekli olan enerjiye çok büyük rakamlar ödenmektedir.

BES Hijyen Santralleri ile bahsi geçen tüm bu sorunlara benzersiz çözüm önerileri getirdik.
Hijyen Klima Santralleri Kataloğu için tıklayın.
hijyen_ameliyathane_3d_1

BES Hijyen Santrallerinin Kullanıldığı Ameliyathanelerde Yapılan Test Sonuçları

Ameliyathane Hijyen Santralleri

Virüs Öldürücü
Virüssafe Güvenlik Sistemi

Ameliyathane Hijyen Santralleri

HEPA ve ULPA U15
Filitrasyon Sistemi

Ameliyathane Hijyen Santralleri

Gümüş İyon Kaplı
Eksiz Hava Kanalları

Ameliyathane Hijyen Santralleri

Partikül Sayımı ve
Lamba İkaz Sistemi

virüssafe_1
Virüssafe sistemi klima santralinden mahale bulaşabilecek her türlü mikro organizmayı yok eder ve hijyenik bir ameliyat ortamı sağlar. BES Hijyen Santrallerinin kullanıldığı ortamlarda yapılan ölçümlerde hiç bir mikroorganizmanın üremediği ispatlanmıştır.
fillitre
Ameliyat masası dışına üflenen hava için HEPA H14, ameliyat masasına üflenen hava için ULPA U15 filitre kullanılır. ULPA H15, mikro chiplerin üretildiği en yüksek klas seviyesi olan ortamlarda da kullanılmaktadır. ULPA U15 sisteminden geçen hava virüslerden arındırılmış olur.
gumus_kanal
Hava kanalları gümüş iyon kaplı ve eksizdir. Gümüşün mikro organizma öldürme özelliği vardır. Kanal içindeki virüs, mantar, bakteri, streptococcus, staphylococcus ve diğer patojenik mikro organizmalar gümüşle temas ettikten sonra, 3-4 dakika içinde ölmektedirler.
lamba_ikaz
Bütün önlemlere rağmen filtrelerde veya kanallarda kaçaklar veya yırtıklar olabilir. Mahale üflenen havada bulunan partiküller sayılarak istenilen ameliyathane klasının karşılanıp karşılanmadığı devamlı kontrol edilmektedir. Ameliyathanede bulunan lamba ikaz sistemi ile olası olumsuz bir durumda personel uyarılmaktadır.
Ameliyathane Hijyen Santralleri

İki Bölge Sıcaklıklı
Klima Sistemi

Ameliyathane Hijyen Santralleri

İki Bölge basınçlı
Klima Sistemi

Ameliyathane Hijyen Santralleri

Nemlendirme ve
Nem Kontrol Sistemi

Ameliyathane Hijyen Santralleri

Havalandırma ve
Basınç Kontrol Sistemi

iki_bolge_isi
Ameliyat masasındaki hasta üzerine farklı, ameliyat masasının dışında personele ise klima konforunda hava üflenmektedir. Böylece hasta üzerinde hiçbir olumsuz etki oluşturmadan personelin daha verimli çalışması sağlanmaktadır.
iki_bolge_debi
Hasta üzerine üflenen 1.Bölgedeki havanın debisi ve basıncı, personele üflenen 2.Bölgeninkinden büyüktür. Dolayısı ile ameliyat masasından dışarıya doğru bir hava bariyeri oluşur. Bu bariyer sayesinde, personel üzerinden hastaya zarar verebilecek partikül ve mikroorganizmaların gelmesi engellenmektedir.
nem
BES santralinde, ses dalgaları ile suyun yüzey gerilimi yok edilir. Bu sayede açığa su buharı çıkar. Bu su buharıda mahale giden havaya eklenir ve ortamın nem oranı ayarlanır. Evoparotör, havalandırma dizaynı ve otomasyonu sayesinde, yaz aylarında en nemli zamanlarda bile nemin %60’ın üzerine çıkması engellenir.
basinc
Ameliyathane’nin basıncı devamlı olarak artı (+) basınçta tutulur. Ameliyathaneden dışarıya doğru basınç oluşacağından, dış ortamdan içeriye zararlı organizma, partikül, toz gibi materyallerin geçmesi engellenir. İstenirse tek tuşa dokunarak, 30 sn gibi kısa bir sürede ameliyathanenin basıncı eksi (-) basınca düşürülebilir.

Virüsler Nasıl Temizlenir ?

TÜRKAK Hijyen Test Ölçümleri

hijyen_3d_full_aciklamali

BES Hijyen Santralleri, bilindik sorunlara olağanüstü çözümler getiriyor.

Hastahanelerde hastaların çok uzun süreçlerde tedavi olma uğruna yeni hastalıklarla ya da vücudunda oluşan yeni semtopmarla taburcu olduğunu görmekteyiz. İnsan ömrü uzasa bile pek çok değişik hastalıklarla yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Şeker, kalp damar hastalıkları, böbrek ve kanser gibi hastalıklar neredeyse her iki kişiden birinde görülmektedir.

Bu hastalıkların tedavisinin bir kısmı ilaçla yapılsa bile bir kısmı için cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahalede açık kesiklerden, cerrahi aletlerden, havalandırmadan veya personelden bulaşan virüs ve mikroorganizmalar çok daha güçlü yapıları ile hastayı enfekte etmektedir. Bundan dolayı doktorlar her hastaya inanılmaz oranlarda antibiyotik tedavisi uygulamaktadır.

Dünya sağlık örgütü ve devletlerin oluşturmuş olduğu ameliyathane ve yoğun bakım hijyenik sistemleri çok sıkı yönerge ve tebligatlardan oluşmaktadırlar. Buna rağmen bu işin en önde gelen ülkelerinde bile ( ABD - Almanya ) ameliyat sırasında kapılan mikroorganizmalar ve enfeksiyonlardan dolayı hastalar ölmektedirler. Bu sayı resmi rakamlara göre ABD’de 68-80 bin arasındadır. Tüm dünyada yılda en az 2 milyon insanın benzeri durumlardan dolayı öldüğü tahmin edilmektedir.

BES’teki 4 ayrı güvenlik sisteminden dolayı hastaların enfekte olması ve mevcut mikroorganizmaların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi oldukça zordur. Ayrıca çevre dostu olduğu için karbon ayak izini %50’den fazla koruduğu için, insanların solunum sistemlerinde oluşan rahatsızlıklardaki olumsuzlukları giderir.